X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

مصاحبه با موسس سازمان سپر ضد موشکی اسراییل

پنج‌شنبه 13 اسفند‌ماه سال 1388مصاحبه با موسس سازمان سپر ضد موشکی اسراییل
 


فردا در مسکو کنفرانس مسائل خلع سلاح و منع اشاعه سلاح هسته ای برگزار می شود. "اوزی روبین" موسس سازمان طراحی سپر ضد موشکی اسراییل پیش از سفر به مسکو جهت شرکت در این همایش با "دمیتری دوبوف" خبرنگار "ورمیا نووستی" گفتگویی انجام داد.
پرسش: ایران خواستار دریافت مجموعه های ضد موشکی "اس-300" میان برد از روسیه جهت دفاع در صورت حمله احتمالی به خاک خود است. نظر شما در این رابطه چیست؟

پاسخ: این مجموعه ها برای دفاع در مقابل حملات هوایی در نظر گرفته شده اند و نه موشک باران. این مجموعه ها مشابه "پاتریوت پاک-2" آمریکاست. این سیستم علیه هواپیماهای نظامی بسیار کارا و خطرناک است. اما سیستمی وجود ندارد که نتوان از آن عبور کرد. برای هر تجهیزات نظامی جدید پاسخ درخور و متناسبی پیدا می شود. مشکل اصلی ما اینجا آنست که ما به اندازه کافی "اس-300" را نمی شناسیم که بخواهیم راه های مقابله با آن را پیدا کنیم.

پرسش: گزارش شده بود که در جریان مانور نظامی مشترک اسراییل و یونان در سال 2008، کارشناسان اسراییلی با این سیستم ها آشنا شده اند؟

پاسخ: البته یونانی ها "اس-300" در اختیار دارند. فقط باید این مسئله را در نظر داشت که این سیستم ها دائما تغییر پیدا می کنند و ما نمی توانیم به طور قطع بدانیم که روسیه چه مدلی را به ایران تحویل می دهد. این مسئله را باید در نظر داشت. آن سیستم هایی را که ایران ممکن است تحویل بگیرد به احتمال قوی با سیستم هایی که در اختیار یونان است، تفاوت خواهد داشت. این مجموعه موشکی برای ما نه از نظر توانایی ها بلکه از این بابت که ما چیز زیادی از آن نمی دانیم، خطرناک است.

پرسش: یک نمونه موشک دیگر هم وجود دارد که اسراییل را تهدید می کند. موشک های کوتاه برد "قسام" که توسط جنگجویان اسلامی نوار غزه در شرایط ابتدایی ساخته می شود. اسراییل فعلا در توان مقابله با آنها نیست...

پاسخ: با این تهدید می توان مقابله کرد. سیستم ضد موشکی "گنبد آهنی" برای این منظور طراحی و ساخته شده است. این سیستم به رغم کلیه حملاتی که از سوی رسانه های شده موثر است. بعلاوه این مجموعه می تواند موشک های سنگین و دوربرد را نیز رهگیری و نابود کند.

پرسش: این حملات رسانه ای به خاطر ارزش گزاف این سیستم است؟

پاسخ: از جمله این موضوع هم مطرح است. اما مسئله هزینه دفاع ضد موشکی مسئله اولویت ملی است. همچنین باید این موضوع را مد نظر داشت که ظرفیت دفاعی این سیستم در برابر موشک ها از نظر اقتصادی کاملا توجیه پذیر است. در آینده نزدیک تقاضا برای چنین سیستم هایی در کل جهان به شدت افزایش می یابد. چنین موشک هایی (قسام) به زودی سلاحی عادی در دستان تروریسم جهانی خواهند شد. به همین خاطر در زمینه طراحی چنین سیستم هایی رقابت شدیدی وجود دارد. من می توانم با اطمینان اعلام کنم: سیستم اسراییلی "گنبد آهنی" در برابر موشک های "قسام" کارساز است.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 13 اسفندماه

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد