X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

ویژگی نصر، موشک جدید ایرانی

سه‌شنبه 5 آذر‌ماه سال 1392
ویژگی نصر، موشک جدید ایرانییکی دیگر از موشک‌های کروز توانمند جمهوری اسلامی ایران، کروز ضدکشتی"نصر" است که با هدف منهدم کردن شناورهای متجاوز دشمن طراحی و ساخته شده است.


  موشک کروز نصر از کروزهای مادون صوت محسوب می‌شود، کوتاه برد بوده و دارای ویژگی‌های ممتاززیر است .
با توجه به اینکه سرعت کروز نصر 0.8 تا 0.9 ماخ است، می‌توان با یک محاسبه ساده دریافت که این کروز ضدکشتی با سرعتی معادل 270 تا 300 متر بر ثانیه به سمت هدف خود در ارتفاع پایین حرکت می‌کند.

موشک کروز نصر
این موشک حدود 30 درصد از بدنه‌اش را بال‌ها و بالک‌ها تشکیل داده‌اند که کمک‌های کنترل کروز موشک به شمار می‌روند.
طول باله بزرگ این موشک کروز که در میانه طول موشک و روی مرکز جرم موشک واقع شده، 0.9 متر است و موجب می‌شود موشک تعادل دینامیکی خود را زمان حرکت به خوبی حفظ کند؛ همچنین سبب افزایش پایداری نصر پیش از برخورد به هدف می‌شود.
کروز نصر که به لحاظ شباهت ظاهری نسبت به قادر و نور چندان هم بی‌شباهت نیست، دارای وزنی معادل 350 کیلوگرم است و این وزن در طول 3.5 متری و قطر حدود 30 سانتی متری موشک توزیع شده است.
از نکات برجسته این موشک کروز قابلیت پرتاب از سکوهای مختلف و از تجهیزات نظامی گوناگون است که قابلیت مقابله راهبردی جمهوری اسلامی ایران در برابر شناورهای دشمن را افزایش می‌دهد.
در واقع نصر نه تنها با کمک سامانه‌های پرتاب ساحلی قادر به هدف قرار دادن اهداف است، بلکه با قابلیت پرتاب از روی جنگنده و هلی‌کوپترها(در مدل هواپایه) قدرت مقابله با شناورهای متخاصم را افزایش دهد.
البته نصر در زمان انجام آزمایش از روی سکوهای پرتابگر(تیل) توانست شناور دشمن فرضی را هدف قرار دهد.

نصر با سامانه هدایت تلویزیونی و راداری می‌تواند با کمک سامانه تلار که مجهز به کنترل‌های راداری نیز هست، کروزهایی را پرتاب کند.
اما نکته مهم دیگر قدرت انفجاری و نفوذ کلاهک جنگی این موشک در زره‌های فولادی و بسیار محکم است.
این کلاهک با وزن 150 کیلوگرم توانست در آزمایشی که در خلال رزمایش بزرگی در کشور انجام شد، یک شناور 3000 تنی را غرق کند.
قدرت انفجاری و تخریبی بالای نصر به علت نفوذ بالای این کروز در شناورهای زرهی است که علت آن احتمالا وجود حس‌گرهای سختی سنجی است که در سر جلوی کلاهک جنگی نصر است.
 اما همان‌طور که مطرح شد، مزیت ممتاز نصر قابلیت عبور از کشتی‌های با زره نیمه‌سنگین است؛ در واقع کروز نصر با عبور از زره شناور سپس منفجر می‌شود و شناور متخاصم را منهدم می‌کند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد