X
تبلیغات
رایتل

ایران بسته تحقیقاتی به فضا می‌فرستد

چهارشنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1393
ایران بسته تحقیقاتی به فضا می‌فرستد

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی از ارسال بسته تحقیقاتی همراه با کاوشگر ایرانی به فضا در سال جاری خبر داد و گفت: با اعلام فراخوانی از دانشگاه ها برای ارائه این بسته تحقیقاتی دعوت به همکاری می کنیم.
به گزارش گروه اجتماعی مشرق، محمد ابراهیمی رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی، با بیان اینکه امسال کاوشگر پیشرفته حامل موجود زنده به فضا ارسال خواهد شد که بر این اساس علاوه بر آدمکی که قصد داریم با این کاوشگر به فضا ارسال کنیم یک بسته تحقیقاتی در قالب یک آزمایش علمی نیز با این کاوشگر به فضا ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی روزهای آینده فراخوان اعلام این طرح به دانشگاه ها ارسال می شود خاطرنشان کرد: در این کاوشگر قرار است فضایی ایجاد کنیم تا یک بسته تحقیقاتی که مربوط به یک مطالعه علمی است در یکی از دانشگاه های کشور همراه با این کاوشگر به فضا پرتاب شود به این معنی که بعد از فراخوان پیشنهادات دانشگاه ها را بررسی کرده و یک طرح برتر را در قالب مجموعه چند کیلوگرمی که قرار است همراه با کاوشگر به فضا اعزام شود ارسال خواهیم کرد.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه این مدل علمی در دنیا نیز مرسوم است، افزود: سازمان فضایی ناسا نیز این برنامه را با چند دانشگاه پیاده سازی کرده است.

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با بیان اینکه مطالعات علمی می تواند در قالب مکانیک سیالات، علم مواد، نانوفناوری و نیز الگوریتم های زیستی باشد، تصریح کرد: این بسته تحقیقاتی باید در شتاب بالا و یا در جاذبه ناچیز در شرایط پرواز قرار گیرد و این فضا روی پروژه تاثیر داشته باشد.

به گفته وی نتایج علمی این بسته تحقیقاتی که امسال با کاوشگر در دست اعزام ارسال خواهد شد پس از اعزام به فضا و بازگشت به زمین اعلام و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد