X
تبلیغات
رایتل

تحلیل متخصصان انگلیسی درباره جنگنده ساخت ایران

دوشنبه 15 آبان‌ماه سال 1385
تحلیل متخصصان انگلیسی درباره جنگنده ساخت ایران

جنگنده ساخت ایران تقریبا کپی اف 5 است و از همان موتورهای "جی 85" که در هواپیمای آمریکایی بکار گرفته شده استفاده می کند ولی در عقب خود دو دم عمودی همانند بویینگ "اف/ای -18" دارد. یک هفته نامه امور دفاعی چاپ انگلیس با اشاره به رزمایش اخیر ایران در آبهای خلیج فارس نوشت: این رزمایش به خوبی نشان داد که علی رغم تقریبا سه دهه تحریم امریکا برای تامین قطعات یدکی تجهیزات نظامی، پایه های صنایع دفاعی کشور و نیروی مهندسی آن قادر به کشف راههای مناسب برای حل نیازهای دفاعی ایران هستند.
  
 
به گزارش خبرنگار فارس از لندن، "جینز دیفنس" دوشنبه افزود: در این رزمایش هواپیماهای جنگنده صاعقه ساخت ایران به نمایش گذاشته شدند که تبدیل شده هواپیماهای جنگنده "اف5" ساخت امریکا می باشند.
این نشریه اضافه کرد: جنگنده ساخت ایران تقریبا کپی اف 5 است و از همان موتورهای "جی 85" که در هواپیمای آمریکایی بکار گرفته شده استفاده می کند ولی در عقب خود دو دم عمودی همانند بویینگ "اف/ای -18" دارد.
جینز دیفنس به نمایش عکسی از یک جنگنده اف 4 ایرانی اشاره کرده که در آن پرتاب موشکی از نوع "ویمپل آر -33" ساخت روسیه مشاهده می شود و اضافه کرده برای انجام چنین کاری قطعا باید تغییراتی در جنگنده امریکایی توسط مهندسان ایرانی داده شده باشد

به نوشته این نشریه جنگنده های اف 4 ایران همچنین با خود تجهیزات "وستینگهاس) از نوع"ای ال کیو-119" یا "131 جمینگ پاد" را حمل می کنند.

در ادامه آمده است این پادها به تعداد 177 فقره برای نصب در جنگنده های "اف 4-ایی" قبل از سقوط رژیم شاه تحویل ایران شده بود ولی توسط آمریکاییها نصب نشده بودند.

این نشریه نوشت، در حالی که صاعقه تا 90 درصد نسخه کپی اف 5 می باشد، دانشگاه تکنولوژی مالک اشتر در تهران چند سالی است که روی طراحی یک جنگده بنام شفق کار می کند.
جینز دیفنس توسعه پروژه شفق را ناشی از یک همکاری نظامی با روسیه توصیف کرده که بر اساس آن 20 طراح نظامی روسی که پیشتر در موسسه "میکویان سوخویی" بکار گرفته شده بودند در تهران ماموریت یافتند تا در راه اندازی سکوهای تولیدی و طراحی جنگنده ساخت ایران همراهی کنند.
این نشریه اضافه کرده است: شفق یک هواپیمای مادون صوت است که وزن خالی آن حدود پنجهزار کیلوگرم می باشد و طول آن 14 و عرض آن 12 متر می باشد.

همچنین نوشته شده این هواپیما قرار است با خود هفت بمب حمل کند که هر بال آن سه بمب و در زیر مخزن سوخت آن در وسط جنگنده نیز جایی برای یک بمب دیگر جاسازی شده است.
به نوشته جینز دیفنس موتور محرکه شفق از نوع "کلیموو آر دی -33" می باشد که در تولید هواپیماهای میگ جی-29 روسیه نیز بکار گرفته می شوند.

نظرات (1)
ما همه چیمون کپیه ولی خیلی با اعتماد به نفس اون رو تکذیب میکنیم دروغ تو وجود ماست ما یه مشت انسان بدبخت و بیشرفیم
پاسخ:
صدالبته...
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد