X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

تاوشر: ایران دارای گسترده ترین برنامه موشکی جهان است

پنج‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1389


تاوشر: ایران دارای گسترده ترین برنامه موشکی جهان است


 


"الن تاوشر" معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصاحبه ای اختصاصی برای "ورمیا نووستی" انجام داد. دیپلمات آمریکایی که مسئول پیگیری مسائل پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیکی تهاجمی، سپر ضد موشکی، منع اشاعه سلاح کشتار جمعی و سرنوشت تسلیحات هسته ای تاکتیکی در اروپاست، در مورد این مسائل با "پطر چروموشکین" خبرنگار "اینترفکس" مطالبی را عنوان کرد.

پرسش: خانم تاوشر، تا چه اندازه ارزیابی تهدیدات موشکی از جمله از سوی ایران میان آمریکا و روسیه تفاوت دارد؟

پاسخ: آمریکا و روسیه در حال حاضر با یکدیگر بر روی این موضوع کار می کنند. ما امیدواریم که این روند به درک بهتر طرفین از تهدیدات موشک های بالستیکی منجر شود که از جمله از سوی ایران ناشی می شود. ایران دارای عمده ترین و فعال ترین برنامه موشکی در جهان است. نگرانی های ما از تلاش های این کشور به طور دقیق و مفصل مستند شده است. تهدیدی که این برنامه برای امنیت بین المللی دربر دارد، در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد منعکس شده است. ما کار بر روی این مسئله را با کشورهای هم فکر ادامه می دهیم تا با انتقال فناوری های موشکی به ایران و اشاعه آن از ایران مقابله کنیم.

پرسش: ایران تا چه اندازه به تولید سلاح هسته ای و ابزار انتقال آن نزدیک شده است؟

پاسخ: ایران از همکاری با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و رعایت تعهدات بین المللی خود امتناع می ورزد. تا پاییز سال 2003 ساختارهای نظامی ایران تحت نظارت دولت بر روی تولید سلاح هسته ای کار می کردند. آژانس اطلاعاتی در خصوص کار بر روی کلاهک های هسته ای از سوی ایران در دست دارد و در این زمینه گزارش داده است. بالاخره ایران هنوز هم به غنی سازی اورانیوم در کارخانه نطنز ادامه می دهد و چرخه سوخت هسته ای خود را تکامل می بخشد که برای تولید مواد لازم جهت ساخت سلاح هسته ای مورد نیاز است. از نظر فنی ایران به کلیه لوازم لازم از جمله گسترده ترین انبارهای موشک های بالستیکی در خاور نزدیک مجهز است. این کشور موشک های بالستیکی خود را تکامل می بخشد که بسیاری از آنها می توانند ناقل کلاهک های هسته ای باشند.

"باراک اوباما" رییس جمهور آمریکا به صراحت اعلام کرد که آمریکا بر حق ایران برای استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز تردیدی ندارد. اما این حقوق تعهداتی هم دارد که پاسخگویی به جامعه جهانی، همکاری های کامل و شفاف با آژانس بین المللی انرژی اتمی و احیای اعتماد بین المللی نسبت به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را در بر می گیرد. آمریکا از تلاش های دیپلماسی بعنوان ابزار رفع نگرانی های بین المللی پشتیبانی می کند. ایران باید از این فرصت برای انجام مذاکرات جدی و برای آنکه از انزوای بین المللی خارج شود، استفاده کند.

خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 6 خردادماه

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد