X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس

یکشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1393

مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس
مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس

ورود به خدمت اولین شناور از نسل جدید ناوشکن های ساخت چین مجهز به رادار آرایه فازی فعال مشکلات جدیدی را برای جنگنده اف 35 به وجود خواهد آورد.
  مشرق، عملیاتی شدن نسل جدیدی از ناوشکن ها در نیروی دریایی چین زنگ های هشدار را برای مقامات غربی و طراحان جنگنده پنهان کار اف 35 به صدار درآورده است. ناوشکن چینی کلاس Type 052D Luyang III جدیدترین شناور رزمی نیروی دریایی چین می باشد که اخیرا اولین فروند از آن وارد خدمت شده است.

مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس

مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس
ناوشکن چینی کلاس Type 052D Luyang III

این شناور مجهز به سامانه راداری آرایه فازی فعال Type 346 و همجنین رادار باند ال مدل Type 518  می باشد. رادار آرایه فازی مورد نظر در باند اس فعالیت کرده و برخی کارشناسان انگلیسی ، روس و چینی این رادار را مشابه نمونه آمریکایی یعنی رادار  SPY-1 ساخت شرکت لاکهید که قلب سامانه ایجیس نیروی دریایی آمریکا به حساب می آید دانسته اند.

"الیزابت کوانتینا" از انسیتوی خدمات متحد سلطنتی در این باره می گوید: بله ما باید نگران باشیم. روسها و چینی ها پیشرفت های زیادی در زمینه فناورهای ضد پنهان کاری داشته و می توانند با پرنده های پنهان کار ما مقابله کنند. وی همچنین می گوید: مسئله اصلی برای یک هواپیمای پنهان کار این است که قبل از کشف شدن بتواند هدف را شناسایی کند. اما با تکنولوژی های جدید و خصوصا رادار نصب شده بر روی ناوشکن چینی امکان شناسایی اف 35 وجود دارد.

انگلستان تا به امروز 1 میلیارد و 300 میلیون پوند در برنامه جنگنده تهاجمی مشترک اف 35 هزینه کرده و قرار است تا 48 فروند از این هواپیماها را به بهای 100 میلیون پوند برای هر فروند خریداری نماید.

مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس
جنگنده آمریکایی اف 35

دو منبع روس مدعی شدند که این رادار می تواند هواپیمای اف 35 را در فاصله ای در حدود 350 کیلومتری شناسایی کند. سامانه سطح به هوای این شناور چینی موشک HQ-9B به حساب می آید که می تواند با اهدافی در فاصله 200 کیلومتری و در ارتفاع 30 کیلومتری از سطح درگیر شود.

مشکل چینی برای اف 35 آمریکایی+عکس
موشک HQ-9B

البته منابع غربی این گزارشات را آنچنان دقیق نمی دانند اما نکته ای که همگان بر آن اشتراک نظر دارند این است که با ورود جنگنده این شناور جدیدی به خدمت نیروی دریایی چین گام بلندی در افزایش قدرت دریایی این کشور برداشته شده است. پیش از این بحث ایجاد یک چتر دفاعی مطمئن در برابر حملات هوا پایه یکی از نقاط ضعف اصلی نیروی دریایی چین به شمار می آمد که به نظر با ورود به خدمت این ناوشکن این مشکل تا حد زیادی رفع شده است. نیروی دریایی چین بنا دارد تا 12 فروند از این ناوشکن ها را به خدمت بگیرد.

در هر حال جنگنده اف 35 از زمان معرفی به عنوان ستون فقرات آینده نیروهای هوایی آمریکا و متحدانش با دردسرهای بسیاری در بخش های مختلف مثل بودجه، مشکلات فنی و البته پیشرفت کشورهای رقیب در زمینه فناوری های ضد پنهان کاری رو به رو بوده است که به نظر آینده این جنگنده را در هاله ای از ابهام قرار می دهد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد