X
تبلیغات
رایتل

چرا تصرف القلمون برای تکفیری‌ها مهم است؟ / نقشه ترکیه برای تجزیه سوریه +فیلم و عکس

شنبه 12 مهر‌ماه سال 1393

تحولات میدانی سوریه

نقشه ترکیه برای تجزیه سوریه +فیلم و عکس
سرکرده گروهک پ.ک.ک با ارسال نامه‌ای از زندان با اعلام فراخوان برای کمک به مردم عین‌عرب، رسماً دولت ترکیه را تهدید کرد که در صورت سقوط شهرکوبانی هرگونه توافق آتش بس میان این گروه و دولت ترکیه را لغو خواهد کرد.
  برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از سه زمینه متفاوت گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آنها را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ تحولات میدانی جبهه القلمون، تحولات میدانی جبهه «دمشق و حاشیه آن» و تحولات میدانی جبهه کوبانی، رئوس گزارش امروز ما را تشکیل می دهد. با ما همراه باشید.

تحولات میدانی جبهه القلمون

شکست تروریستها برای بازگشایی مجدد معبر پشتیبانی – تسلیحاتی

منطقه "عسال الورد" واقع در منطقه القلمون (کوههای مرزی سوریه - لبنان) در روزهای اخیر صحنه شدید ترین درگیریهای نظامی میان رزمندگان حزب الله و ارتش سوریه با گروه تروریستی جبهه النصره (شاخه رسمی شبکه القاعده) بوده است. بر اساس جدید ترین اخبار منتشر شده پیرامون فعالیتهای گروه تکفیری جبهه النصره، در یک هفته گذشته عناصر این گروه تحرکات وسیعی را برای بازگشت و استقرار در مناطق مختلف القلمون داشته اند.

به همین منظور دهها مورد عملیات نظامی علیه مواضع و مراکز استقرار ارتش سوریه و حزب الله با هدف شکستن خطوط دفاعی و نظامی مستقر در این منطقه انجام شده است. که آخرین آن دوروز پیش بود که صدها نفر از عناصر این گروه از چند محور به دو مرکز ارتش سوریه و یک مقر رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان (حزب الله) در محور "عسال الورد – جبه" هجوم برده و تلاش کردند تا آنها را به تصرف خود درآورند اما با واکنش سریع و غافلگیرانه حزب الله به کمین گسترده عناصر مقاومت اسلامی افتاده و در اثر انفجار چندین بمب کنار جاده ای و شبکه مین‌های ضد نفر نصب شده توسط رزمندگان واحد مهندسی رزمی حزب الله، دهها نفر ازآنها هلاک و مجروح شده و باقیماندگان آنها با برجای گذاشتن جنازه هم قطارانشان از منطقه عقب نشینی کردند. در این عملیات نیروی هوایی و توپخانه ارتش سوریه  حضور بسیار موثری داشتند و منطقه "کشتارگاه کمین" را هدف دهها گلوله و موشک قرار دادند که موجب افزایش تلفات تروریستها شد.

همچنین روز گذشته تروریستهای النصره بطور همزمان در سه محور "عسال الورد – جبه" ، "راس المعره – فلیطه" به همان شیوه حمله روز 3 شنبه به مراکز ارتش و حزب الله حمله کردند که بازهم در کمین نیروهای ارتش و حزب الله افتاده و با برجای گذاشتن تلفات بسیار سنگین تر از منطقه عقب نشینی کرده اند.
 

تحولات میدانی سوریه
درنقشه موقعیت دومحور عملیاتی تروریستها در عسال الورد-جبه و فلیطه-راس المعره مشخص شده است

 در پی این عملیات ، رسانه های وابسته به جبهه النصره از فتح الفتوحات و تلفات سنگین به حزب الله و ارتش سوریه خبر دادند و داستان سرایی‌ها کردند که کذب محض بوده و مهمترین دلیل آن هم عدم انتشار حتی یک عکس و ویدیو از مناطق وسیعی!! که از تصرف آنها دم میزدند است. این ادعاهای تروریست‌ها حالی است که پس از پایان عملیات مدتی زمان برد تا یک دستگاه لودر ارتش سوریه به منطقه وقوع کمین حزب الله برسد تا دهها جنازه تروریستهای تکفیری هلاک شده را جمع آوری و دفن کند!

عملیات مذکور یکی از دهها عملیات مشابهی است که گروههای تکفیری مسلح در ماههای اخیر در القلمون به اجرا گذاشته اند و عموما نیز به شکستهای فضاحت بار نظامی ختم شده است.اما این شکستها نه تنها موجب انصراف تروریستها از ادامه فعالیتهای تروریستی نشده بلکه بر شدت عملیات و تعدد حملات آنها نیز افزوده است.

سوالی که به ذهن همه کسانی که اخبار تحولات میدانی سوریه را دنبال می‌کنند خطور کرده این است که علت اصرار تروریستها برای حضور و استقرار دائمی در القلمون چیست؟

 درپاسخ می توان به موارد زیر اشاره کرد :


1 – بازگشایی شاه‌راه تسلیحاتی، انتقال نیرو و پشتیبانی از مناطق شمالی کشور لبنان (شهرهای طرابلس،عکار و دو شهرک لبنانی الطفیل وعرسال) به داخل خاک سوریه و بطور مشخص مناطق تحت سیطره تروریستها در استان دمشق (غوطه شرقی،جوبر،عدرا و محلات شمالی و جنوبی شهر دمشق) که در ماههای اخیر بدلیل فشارهای نظامی و محاصره کامل این مناطق توسط ارتش سوریه تن به مصالحه ملی داده و وارد روند آتش بس و خلع سلاح با دولت مرکزی شده اند.

همچنین با نزدیک شدن زمستان تحت محاصره غوطه شرقیه بعنوان پایتخت و عمق استراتژیک تروریستهای تکفیری در استان دمشق و حاشیه دمشق یکی از اولویتهای اصلی تروریستها استقرار دائمی در این منطقه برای امداد رسانی به همقطارانشان در غوطه شرقیه است که از یک‌سو تحت محاصره شدید قرار دارد و از دیگر سو شهرها و مراکز استقرارشان در غوطه یکی پس از دیگری در حال سقوط و افتادن بدست ارتش و گروههای متحد آن شامل حزب الله،تیپ فاطمیون،دفاع وطنی و ... است.

2 – گشودن جبهه جدید نظامی با هدف فرسایش و تضعیف هر چه بیشتر سازمان رزم ارتش سوریه و حزب الله که هم اکنون در استانهای مختلف سوریه درحال جنگ با تروریستهای تکفیری هستند.

3 – ناامن سازی عقبه اجتماعی و سیاسی – تدارکاتی حزب الله بعنوان مهمترین بازیگر عرصه نبرد با تروریسم تکفیری در سوریه از طریق مشتعل کردن آتش فتنه مذهبی میان اهل سنت و شیعیان این کشور که در روزهای اخیر با حملات مکرر موشکی و زمینی به برخی روستاهای مرزی لبنان در دره بقاع ،ادم ربایی،قتل علی الهویه (شیعه یا مسیحی بودن) و برپایی ایست و بازرسیهای شبانه در راههای مواصلاتی مناطق مختلف مذکور نمود پیدا کرده است.
 
تحولات میدانی سوریه
تحولات میدانی جبهه حلب
ارتش سوریه روز گذشته با اجرای یک عملیات غافلگیر کننده در منطقه شمال حلب موافق به تصرف مناطق "حندرات،تل سبات و سیفات و محاصره اردوگاه حندرات در نزدیکی زندان مرکزی واقع در شمال شرق شهر حلب شد.

در این عملیات نیروهای ارتش سوریه از "زندان مرکزی حلب" به سه منطقه "حندرات" و  "سیفات" و "اردوگاه حندرات" حمله کرده و ضمن بازپس گیری حندرات و سیفات ، اردوگاه حندرات را در محاصره کامل خود قرار داده اند.

سرعت عمل اجرای عملیات ، تلفات وارده ، حجم و اهمیت جغرافیایی و استراتژیک مناطق آزاد شده به حدی بوده است که ندای استغاثه و کمک خواهی گروه تروریستی "جبهه اسلامی" از سایر گروههای تروریستی مسلح فعال در مناطق شمالی حلب بلند شده است و عناصر این گروه دسته دسته از مناطق تحت سیطره خود درحال فرار هستند.

هم اکنون درگیریهای شدید میان ارتش و تروریستهای تکفیری جبهه اسلامی دراطراف منطقه رتیان و روستای باشکوی به شدت ادامه دارد . نیروی هوایی ارتش و توپخانه ارتش سوریه مواضع تروریستهای تکفیری در این دو منطقه را بشدت بمباران و گلوله باران می کنند.تلفات وارد شده به تروریستها بسیار سنگین بوده است.

هدف از اجرای این عملیات قطع راههای امدادی – پشتیبانی تسلیحاتی تروریستهای مستقر در این مناطق از طریق جداسازی محلات شهر حلب از حاشیه شمالی حلب که جولانگاه تروریستهای تکفیری است و همچنین کوتاه کردن مسیر دستیابی به دو شهر شیعه نشین محاصره شده "نبل و الزهراء" است که از دوسال پیش در محاصره کامل گروه تروریستی جبهه النصره قرار گرفته اند.
 
تحولات میدانی سوریه
درنقشه فوق موقعیت مناطق تحت سیطره ارتش سوریه بادایره به رنگ قرمز و موقعیت دوشهر شیعه نشین نبل و الزهرا در شمال شرقی حلب با مستطیل سفید مشخص شده است

تحولات میدانی جبهه کوبانی

شایعه ورود داعش به محلات حاشیه ای شهر


درگیریها میان گروه تروریستی داعش و یگانهای مدافع کردهای سوری مدافع شهر عین عرب واقع در شمال شرقی استان حلب سوریه وارد روز 23 شده است.عناصر داعش در دو محور شرقی و جنوبی مشغول نبرد با مدافعان شهر برای نفوذ به داخل شهر هستند.

داعش با انتشار تصاویری از تصرف برخی مناطق اطراف شهر عین عرب خبر داده است. همچنین خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار اخباری از ورود داعش به داخل شهر کوبانی خبر داده که فاقد صحت است و داعش هنوز موفق به استقرار در داخل شهر نشده اما از روی تپه های اطراف شهر اشراف دقیق و کاملی به محلات مختلف داشته و بشدت مراکز استقرار کردهای مدافع شهر را با سلاح های سنگین و پیشرفته هدف قرار می دهند.

از بامداد امروز، همه ی مناطق مسکونی شهر کوبانی با توپ های دور زن، خمپاره انداز و سایر سلاح ها مورد هدف داعشی ها قرار گرفته و علاوه بر این آنان؛ موشک، تانک، دوشکا و خودروهای زرهی آمریکایی از نوع هاموی و هامر نیز در اختیار دارند. با این وجود نیروهای مردمی در برابر داعشی ها مقاومت کرده اند.  مدافعان شهردر چند محله ی حاشیه ی شهر و همچنین بر فراز یک تپه ی استراتژیک موسوم به "مُشتنور"، در حال مقاومت در برابر داعش هستند.

شدت درگیری ها و افزایش تلفات کردها در داخل شهر به حدی بوده که فریاد کمک خواهی فرماندهان "یگانهای مدافع خلق کرد سوری"  برای جلوگیری از سقوط شهر بدست داعش و قتل عام مردم باقیمانده در داخل شهر را به آسمان بلند کرده است. در این میان ترکیه همچنان به کمک و پشتیبانی از داعش ادامه داده و از تردد مرزی جوانان کرد ترکیه  برای کمک به کردهای سوریه بشدت ممانعت میکند.

این موضع دولت ترکیه موجی از اعتراضات بین المللی علیه مسئولان ترک براه انداخته تا جاییکه احمد داوود اوغلو نخست وزیر این کشور روزگذشته درمصاحبه با رسانه ها اعلام کرد که دولت ترکیه برای جلوگیری از سقوط عین عرب بدست داعش تلاش خواهد کرد. وی افزود که دولت ترکیه از کردهای سوریه خواسته است تا با گروه تروریستی ارتش آزاد  توافقنامه امنیتی برای ایجاد منطقه حائل (تجزیه شمال سوریه) امضا کند اما کردها این درخواست دولت ترکیه که به منزله تجزیه مناطق شمالی سوریه است را نپذیرفته اند.

ائتلاف ضد داعش در خواب!


علی رغم امید فراوان کردها به پشتیبانی آمریکایی ها و ائتلاف به اصطلاح ضد داعش از مدافعان شهر کوبانی کوچکترین حمایتی از سوی این ائتلاف و دولت و ارتش آمریکا از شهر کوبانی و مدافعان آن صورت نپذیرفته است.یک منبع میدانی در یگانهای مدافع خلق کرد سوریه با تایید مطلب فوق از بی اثر بودن حملات هوایی آمریکا خبر داده و گفت که جنگنده های ائتلاف هر 5 تا 10 ساعت یکبار با دو بمب هوا به زمین به اهداف نامشخصی در کوههای اطراف کوبانی حمله می کنند اما این حملات کوچکترین خللی در روند فعالیتها و عملیات گروه تروریستی داعش علیه شهر عین عرب (کوبانی) نداشته است. این درحالی است که تانکها و یگانهای خمپاره و توپخانه ای داعش در تپه های اطراف شهر عین عرب بصورت آشکار مستقر شده و شهر را زیر آتش سنگین خود گرفته اند.

در تحولی دیگر روز گذشته عناصر داعش روستای "قره حانج" و "تپه عید نوروز" نزدیک این روستای واقع در جنوب شرق عین عرب را به تصرف خود درآوردند  این تپه بر شهر عین عرب(کوبانی اشراف کامل داشته و با استقرار عناصر داعش بر روی آن امکان اجرای آتش توپخانه ای بر روی شهر تسهیل می شود.

با وخیم تر شدن اوضاع انسانی و امنیتی شهر عین عرب و تشدید حملات داعش و افزایش تلفات ساکنان و مدافعان شهر کردهای ترکیه با ارسال پیامی به دولت این کشور آنهارا به شورش علیه دولت تهدید کرده اند.

عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کرد ترکیه با ارسال نامه ای از زندان ضمن اعلام فراخوان برای کمک به مردم عین عرب، رسما دولت این کشور را تهدید کرد که در صورت سقوط شهر(کوبانی) بدست داعش هرگونه توافق آتش بس میان این گروه و دولت ترکیه لغو شده و حزب کارگران کردستان ترکیه، حملات شدید نظامی علیه مواضع ارتش و دولت ترکیه را به سرعت آغاز خواهد کرد.


انور مسلم از مسئولان شهر عین عرب(کوبانی)  با اعلان خطر نسبت به ورود داعش به داخل شهر از هم قسم شدن مدافعان برای دفاع از شهر تا آخرین قطره خون خبر داد.

نقشه ترکیه برای ایجاد منطقه حائل و تجزیه شمال سوریه

تحولات میدانی سوریه
 
به موازات درگیریهای میدانی در کوبانی و افزایش تهدیدات کردهای ترکیه و هشدارهای پی در پی سازمانهای امدادرسان بین المللی اما دولت ترکیه همچنان بی توجه بدنبال پیگیری اهداف منطقه ای خود است. به گفته ناظران سیاسی و نظامی دولت ترکیه که خود حامی و پشتیبان اصلی تحرکات عملیاتی گروه تروریستی داعش و سایر گروههای ترورستی فعال در سوریه است، سرخورده از شکست 3 ساله این گروهها در براندازی نظام قانونی سوریه ، در کلیه مذاکرات سیاسی  پیرامون اوضاع سوریه تنها دو هدف را پیگیری می کند:

 اول: تجزیه شمال سوریه و تشکیل منطقه حائل در استانهای شمالی این کشور با هدف دورنگاه داشتن سیستم پدافند هوایی و نیروی هوایی ارتش سوریه از این مناطق وتبدیل آن به مرکزی برای سازماندهی و آموزش مستقیم در داخل خاک سوریه وهمچنین تشکیل دولت موقت انتقالی با حضور معارضان خارج نشین سوری مستقر در خاک ترکیه

دوم: هدایت حملات هوایی و زمینی سراسری از شمال(ترکیه) و جنوب(اردن) برای حمله به مواضع ارتش و دولت قانونی سوریه با هدف بر اندازی آن ، یعنی امری که صدها گروه تروریستی تکفیری مورد حمایت ترکیه و عربستان سعودی و قطر و... پس از 3 سال جنگ خونین هرگز موفق به انجام آن نبوده و نشده و نخواهند شد.

درهمین راستا دولت ترکیه تلاشهای فراوانی را برای راه انداختن جنگ زمینی با مشارکت کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش مانند آمریکا، عربستان، قطر، اردن و ... مبذول داشته است که به دلیل وحشت این کشورها از کشیده شدن به ورطه هولناک جنگی مشابه جنگ در افغانستان و عراق و وقوع تلفات سنگین تاکنون ترکیه موفقیتی برای نیل به مقصود نداشته است.

گفتنی است علی رغم دست و پازدنهای بسیار دولت ترکیه برای کشاندن کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با داعش به جنگ علیه مردم و دولت قانونی سوریه،این موضوع با موانع جدی همچون "نیاز به طرح مساله در شورای امنیت سازمان ملل متحد" و مخالفت جدی دو کشور چین و روسیه با آن مواجه است.
  
تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه
یگان خمپاره انداز داعش در زمینهای بازاطراف عین عرب،هدفهای مناسب برای بمباران هوایی ائتلاف به اصطلاح ضد داعش!
 
تحولات میدانی سوریه
مجتمع پذیرایی بین راهی سیران در مسیر منتهی به عین عرب که روز گذشته به تصرف داعش درآمددرپشت بام این مجتمع عناصر یگانهای مدافع شهر مستقر بودند که با پیشروی داعش عده ای کشته وعده ای به داخل شهر متواری شده اند
  
تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه
کشته های یگانهای مردمی کرد سوریه مدافع شهر عین عرب یا کوبانی
 
تحولات میدانی سوریه
برج رادیویی مستقر در روی تپه عیدنوروز مشرف بر شهر عین عرب
   
تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه
انهدام و تخریب کامل عبادتگاه و قبرستان کردهای صوفی مسلک در روستای کرد نشین"حیلک" در اطراف عین عرب بدست داعش
 
تحولات میدانی سوریه
رسانه های داعش مدعی شده اند که این موشک را یک هواپیمای ائتلاف علیه مواضع داعش شلیک کرده اما منفجر نشده است!
 
تحولات میدانی سوریه
نقشه ادعایی منتشر شده توسط رسانه های داعش از مناطق استقرار عناصر این گروه در اطراف شهر عین عرب
 
تحولات میدانی سوریه
ابو دجانه نجدی اهل وساکن عربستان سعودی و یکی از فرماندهان میدانی داعش در درگیری با مدافعان شهرعین عرب به هلاکت رسید
 
تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه
عناصر داعش که بدست یگانهای مدافع شهر عین عرب به هلاکت رسیده اند


حضور عناصر گروه تروریستی داعش در دروازه های شهرعین عرب یا کوبانی
تحولات میدانی جبهه دمشق و حاشیه دمشق

روز گذشته گروههای تروریستی تکفیری مستقر درغوطه شرقیه پس از سلسله شکستهای نظامی اخیر،عملیاتی را بنام "عطاء لاهل الوفاء" با هدف بازپس گیری و عقب راندن ارتش سوریه از مواضع تازه تصرف شده درمحور عملیاتی عدرا – دوما شامل "تل صوان" ، "تل کردی" و "اردوگاه وافدین" آغاز کرده اند.

 دو نکته جالب در مورد این عملیات:


 اول: رهبری این عملیات بر عهده گروه تروریستی جبهه النصره و نه گروه "ارتش اسلام بفرماندهی زهران علوش فرمانده شورای عالی نظامی غوطه" (که کمتر از یک ماه پیش تشکیل آن همراه با مانورهای رسانه ای فراوان اعلام گردید) قرار گرفته است.

دوم: حضور گروههای معارض شورای عالی نظامی غوطه بعنوان نیروهای حاضر در عملیات. این گروهها شامل: "جبهه النصره"(شعبه رسمی القاعده در سوریه)، "سرباز دمشق"(جنددمشق)"، "سپاه عمر"(فیلق عمر) و گروه "تیپ ام القری" می شوند.

همانطور که در متن بیانیه مشاهده می شود هیچگونه اسم و عنوانی از زهران علوش فرمانده شورای عالی نظامی غوطه شرقیه و فرمانده گروه تروریستی ارتش اسلام برده نشده و این تاییدی است بر اخبار منتشر شده در هفته های گذشته مبنی بربالاگرفتن درگیری و اختلافات خونین میان گروههای تروریستی فعال در این منطقه که درروزهای گذشته درقالب ترورهای پی در پی فرماندهان گروههای مخالف زهران علوش و ارتش اسلام خود را بخوبی نشان داده بود. این درحالی است که گروه تروریستی ارتش اسلام با انتشار ویدیوهایی از درگیریهای جداگانه اش با نیروهای ارتش سوریه در همین محور خبر داده بود. برخی منابع رسانه ای وابسته به تروریستهای در منطقه غوطه شرقیه از پنهان شدن علوش از انظار درروزهای گذشته از بیم عملیات انتقام جویانه گروههای مخالفش خبر داده اند.

     
تحولات میدانی سوریه

تحولات میدانی سوریه
متن بیانیه و آرم گروههای تروریستی "جبهه النصره،فیلق عمر،لواء ام القری و جنددمشق" درباره آغاز عملیات در محورعدرا-دوما

تداوم درگیریها در محور دوما و عربین – حرستا

درگیریهای محور دوما و عربین به حرستا که از دوروز پیش با حمله ناگهانی تروریستهای تکفیری به مرکز اداره اطلاعات نیروی هوایی ارتش سوریه مستقر در منطقه حرستا آغاز شده بود،همچنان میان ارتش و تروریستها ادامه دارد.
 
تحولات میدانی سوریه

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد